coaching4smart

Moja rola

In Codzienne wpisy o narzędziach w coachingu, Komunikacja międzyludzka on 16/04/2012 at 05:00

O pełnieniu różnych ról było już w jednym z wpisów.

Tym razem zastanów się nad rolą, jaką pełnisz w pracy lub w domu. Jesteś tam, aby pełnić określoną funkcję, wykonywać pewną pracę oraz zadania, trzymać się określonych procedur, itp. Część elementów Twojej roli wynika z opisu stanowiska lub pełnionej funkcji, ale część jakoś tak się złożyło, że zostało Ci przypisanych, albo było tradycją związaną ze stanowiskiem lub rolą, którą pełnisz. Stąd też propozycja, żebyś zastanowił się, jaka jest Twoja prawdziwa rola?

Określenie Twojej roli to trochę, jak określenie strategii działania. Od wielu lat jesteś swoim szefem, bo codziennie podejmujesz szereg decyzji o charakterze strategicznym: jak zarządzać swoim czasem, z kim współpracować i jak, z kim rozmawiać i jak często, które zadania są długofalowo ważne, a które są niezbędne krótkofalowo, jak się prezentować, jak określić kierunek własnej kariery, itp.  Strategia (z grec. dowództwo) to stały proces przygotowywania i prowadzenia działań zmierzający do realizacji pożądanego celu przy uwzględnieniu istniejących warunków, określonego miejsca i czasu.

Ćwiczenie można wykonać także w kontekście innych pełnionych ról:

  • społecznych (rodzina, sąsiedztwo, narodowość, płeć, etc.)
  • zawodowych (wykształcenie, zawód, stanowisko, etc.)
  • poglądy (religia, światopogląd)
  • zainteresowania (hobby, pasje, etc.)
  • ambicje i cele.

A teraz kolej na ćwiczenie. Wybierz jedną z pełnionych ról. Jeżeli jesteś szefem zespołu możesz poniższe ćwiczenie wykonać z udziałem zespołu. Jeżeli masz rodzinę, możesz poprosić o udział członków rodziny. Można też wykonać ją z partnerem lub narzeczonym.

Ty sam lub każdy z członków zespołu (gdy wykonuje ćwiczenie zespół) ma napisać instrukcję dla swojego zastępcy, czyli kogoś kto może mnie zastąpić w razie mojej nieobecności w pracy (urlop, choroba, etc.) lub domu. Instrukcja ma opisywać czynności, zwyczaje, zasady, problemy, trudności, zabawne sytuacje, itp., które mogą być pomocne dla innego pracownika lub członka rodziny. Forma instrukcji jest obojętna (historyjka obrazkowa, opis, etc.), ale musi być na tyle szczegółowa, żeby w oparciu o nią inny pracownik lub członek rodziny mógł Cię zastąpić bez uszczerbku dla firmy lub rodziny, innych pracowników lub członków zespołu, klientów lub sąsiadów, czy instytucji. Masz na to, podobnie jak każdy pracownik lub członek rodziny, pół godziny.

Następnie każdy z pracowników lub członków rodziny demonstruje pozostałym swoją instrukcję. Czas prezentacji: 15 minut dla każdego z uczestników. Po zakończeniu prezentacji dyskusja.

Jeżeli wykonujesz ćwiczenie samodzielnie, przejdź od razu do pytań.

Pytania pomocnicze do wykorzystania w samodzielnej pracy lub w dyskusji:

Jak sądzisz, jaki był cel ćwiczenia? Czego dowiedziałeś się o swojej pracy, jak też innych i zakresie obowiązków? Co nowego dowiedziałeś się o firmie, w której pracujesz lub rodzinie? Czego nowego dowiedziałeś się o członkach zespołu oraz pełnionej przez Ciebie roli? Jaki jest poziom znajomości obowiązków, które związane są z rolą pełnioną przez pracownika lub członka rodziny w zespole? Które czynności są wyjątkowe ciekawe, a które są zdecydowanie nudne? Które mógłbyś wykonywać, a które nie koniecznie…? Kto może  wykonać za Ciebie niechciane czynności? Które czynności są ważne? Jak prezentowane czynności mają się do rzeczywistych czynności wykonywanych przez poszczególnych członków zespołu lub Ciebie? Jakie motywacje, cele i nadzieje masz Ty, a jakie mają członkowie zespołu? Co zauważają i co jest dla nich ważne? Co jest ważne dla Ciebie? Co było w tym ćwiczeniu odkrywczego, a co Cię zaskoczyło? Jakie czynności można byłoby usprawnić? Jakie zmiany można wprowadzić?

Powyższe ćwiczenie może być elementem sesji. Jeżeli chcesz się z nami skontaktować, w tym także w sprawie warsztatów i szkoleń, prosimy napisz do nas. Prosimy o kontakt mailowy także w sprawie indywidualnych sesji coachingowych.

Autorka wpisu: Małgorzata Wąsowska

Dodaj komentarz