coaching4smart

Filiżanki

In Anegdoty on 12/02/2016 at 05:00

Przeczytaj proszę opowieść, a następnie pisemnie odpowiedz na parę pytań (mogą to być odręczne notatki). Sądzę, że zajmie Ci to ok. 5 minut. A zatem…

Kilku absolwentów prestiżowej uczelni, którzy zrobili błyskotliwą karierę, odwiedziło swojego starego profesora. Oczywiście, w oczekiwaniu na kawę, rozpoczęła się dyskusja o pracy. Młodzi ludzie narzekali na problemy życiowe i piętrzące się trudności.
Profesor przyniósł kawę w dzbanku oraz tacę, na której stały przeróżne filiżanki i kubki – porcelanowe, szklane, fajansowe, plastikowe, kryształowe. Zwyczajne i bardzo drogie, wyszukane, wyszczerbione i takie, które na pewno kosztowały fortunę.
Kiedy goście wybrali sobie filiżankę, profesor powiedział:
– Jak pewnie zauważyliście, wszystkie drogie i piękne filiżanki zostały przez was zagospodarowane. Nikt z was nie wybrał zwykłego taniego kubka. Życzenie posiadania jedynie tego, co najlepsze jest źródłem wszystkich waszych problemów. Powinniście zrozumieć, że naczynie samo w sobie nie czyni kawy lepszej. Niekiedy jest ono po prostu droższe, a niekiedy nawet ukrywa to, co z niego pijemy. Przecież mieliście ochotę na kawę – nie na filiżankę. Jednak świadomie wybraliście najznakomitsze filiżanki. A potem jeszcze zerkaliście ukradkiem kto wziął jaką. Kochani, życie – to kawa. A praca, pieniądze, stanowisko, status – to filiżanki. To są jedynie naczynia, w których przechowujecie Życie. Posiadane naczynie nie określa i nie zmienia jakości samego Życia.

Czasami koncentrując się na filiżance, przestajemy rozkoszować się smakiem kawy. Pijcie z przyjemnością swoją kawę, doceńcie jej smak! Najbardziej szczęśliwi ludzie nie posiadają wszystkiego co najlepsze. Oni jedynie wydobywają wszystko, co najlepsze, z tego, co posiadają.”

Autor nieznany.

 

I teraz pytania: Co czujesz po przeczytaniu? Jaka jeszcze mądrość płynie dla Ciebie z tej opowieści? Jak ją możesz zastosować w codziennym życiu? Kiedy pojawia się wiele możliwości?

Jeżeli chcesz się z nami skontaktować, w tym także w sprawie warsztatów i szkoleń, prosimy napisz do nas.

Autorka wpisu: Dominika Piórecka

Reklamy
  1. „Przecież mieliście ochotę na kawę – nie na filiżankę”

    Wiadomą sprawą jest , że kawa smakuje jedynie w dobrej i pasującej , takiej filiżance… jaką się lubi. Tak jak filiżanka piękna i bogata , ale pusta nie wnosi wiele do życia bez kawy, tak i kawa bez filiżanki lub w takiej jakiej się nielubi nie pozwoli rozkoszować się przyjemnością picia kawy. Dopiero jak oba współczynniki współgrają …smaczna kawa i filiżanka jaką się lubi …. można połączyć przyjemne z pożytecznym. Wtedy gwarantowany jest smak pysznej kawy i przyjemność picia jej z ulubionej filiżanki

  2. To może i ja dodam od siebie. Jak to czuję. 😉 Jedni lubią dobrą kawę, inni filiżanki, a jeszcze inni dobre towarzystwo, czy piękne otoczenie. Są też tacy, którzy łączą wiele elementów i wtedy życie ma dla nich dopiero znakomity smak. Bez względu na to, czego potrzebujesz, w szklance, filiżance, kubku, czy garnuszku, wśród ludzi, czy samotnie, w głuszy, czy w pałacu, delektuj się kawą, czyli życiem. I nie ma znaczenia, co to za rodzaj kawy i forma jej przyrządzenia (czarna, z mlekiem, imbirem, czekoladą, zimna, gorąca, itd.), delektuj się życiem, bo to Twoje życie. Kiedy zamkniesz oczy i poczujesz smak życia, reszta jest bez znaczenia. Czasem nasze myśli zajmuje forma, a wystarczy, żeby zająć się treścią. 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: