coaching4smart

Obserwowanie bez oceniania

In Codzienne wpisy o narzędziach w coachingu on 25/01/2016 at 05:00

Nasi dziadowie, pradziadowie, ale też rodzice mierzyli się i mierzą z tymi samymi problemami, co my. Kiedy czytam historyczne książki, ciągle i stale dzieją się te same historie od nowa. Kiedy rozmawiam z ludźmi w różnym wieku, wiele sytuacji i pragnień powtarza się na drodze życie. Każdy z nich/nas pragnął/pragnie mieć szczęśliwe życie, dobre zdrowie, fortunę (obojętnie co dla kogo to znaczy), realizować swoje pasje, żyć w spokoju oraz mieć bliskich koło siebie. Zastanawiamy się, jak to się stało, że jesteśmy na tym świecie i jaki jest wyższy cel naszego istnienia. Sprawy proste w jednej chwili się komplikują, a trudne znikają.

Co ciekawe, zwykle odrzucamy rady ludzi, którzy byli przed nami i którzy szukali tych samych odpowiedzi, co my w tej chwili. Kluczem jest właśnie to „w tej chwili”. Tak naprawdę prawdziwe życie dzieje się teraz. Myśli, które się pojawiają są efektem działania naszego umysłu.

Obiecałam w ubiegłym tygodniu ćwiczenie, oto one:

Usiądź wygodnie i poobserwuj swoje myśli. Daj sobie codziennie 5-10 minut, aby usiąść wygodnie, zamknąć oczy, skupić się na oddechu i obserwować swoje myśli. Bądź neutralnym obserwatorem tego, co się dzieje. Nie oceniaj, nie zajmuj się żadną z myśli, ale pozwól im płynąć.

Tak płynie też Twoje życie. Kiedy zajmujesz się którąś z myśli, to tak jakbyś zajmował się jakąś aktywnością w życiu. Daj uwagę temu, co jest dla Ciebie ważne. W trakcie, kiedy pozwalasz w ciągu 5-10 minut, żeby płynęły myśli to to jest czas dla Ciebie, to czas na uspokojenie się i ciszę. To, co nie prowadzi Cię do celu, pozwalasz temu odpłynąć. To naturalne, że mogą się pojawić gwałtowne myśli, emocje, ale to co z tym zrobisz, czy pozwolisz im się ponieść, czy też odpłynąć w tym „teraz,”to już Twój wybór.

Praktykuj codzienne obserwacje swoich myśli. Zobaczysz, jak ich jest wiele. Jak wiele zajmują Twojej energii i czasu. To może być odkrycie. Na początku będzie to może trudne. Potem, za każdym razem, będzie łatwiej. To pozwoli Ci obserwować myśli, uczucia, emocje, ale też uspokoić umysł. Zaczniesz jaśniej widzieć, słyszeć i odczuwać to, co jest dla Ciebie najważniejsze i czemu warto poświecić uwagę. Dzięki tej praktyce, będziesz mógł/a lepiej skupić się na ważnych dla Ciebie sprawach i rozmowach oraz lepiej wybierać te myśli, które Ci służą. Skupić się na tym, co ważne i użyteczne, a nie ponieść emocjom, czy myślom, bądź od razu przechodzić do działania. Być częściej obserwatorem, zanim staniesz się uczestnikiem. Oczywiście możesz zrobić i to i dać się ponieść, bo masz wolną wolę, ale zrobisz to świadomie.

Autorka wpisu: Małgorzata Wąsowska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: