coaching4smart

Cel coacha, a cel klienta

In Codzienne wpisy o narzędziach w coachingu on 16/11/2015 at 05:00

Mentringi dają mi o wiele większą świadomość, niż tylko coaching. W kontekście praktyki coacha, bardzo rzadko podnosi się np. sprawę tematów, którymi zajmuje się klient, a coach czuje, że ma ten temat też nierozwiązany.

Nie jesteśmy tacy sami, a to oznacza, że świat odbieramy na różne sposoby i że coach, który regularnie nie pracuje nad sobą, nie rozwija się, nie rozmawia z nikim na temat swojej pracy (mentoring, superwizja), nie rozwiązuje swoich tematów, może mieć takie sytuacje, które nie będą ani dla klienta, ani dla niego korzystne.

Biorąc pod uwagę zasady etyczne w takich razach, kiedy coach czuje, że trudno jest mu przyjąć pozycję obserwatora i pozycję coacha wobec tematu, nad którym pracuje klient, powinien zrezygonować z pracy w tym obszarze.

Trochę zaskakuje stanowisko niektórych coachów, mówiące o tym, że lubią tematy, którymi chce zająć się klient, a które są też tematami do rozwiązania przez samego coacha. Czy to w istocie dobre rozwiązanie, kiedy coach pracując z klientem, jednocześnie zastanawia się nad swoimi sprawami, porównuje, analizuje, pojawią mu się emocje, a co gorsza chce doradzać w sprawach, z którymi sam się nie uporał? Moim zdaniem to zły pomysł. Nie jest to dobre rozwiązanie w każdym innym zawodzie, a co dopiero w coachingu.

Jeżeli chcesz się z nami skontaktować, w tym także w sprawie warsztatów i szkoleń, prosimy napisz do nas.

Autorka wpisu: Małgorzata Wąsowska

 

 

Reklamy
  1. „Czy to w istocie dobre rozwiązanie, kiedy coach pracując z klientem, jednocześnie (…) chce doradzać w sprawach, z którymi sam się nie uporał? ”

    Czy naprawdę coach zajmuje się doradzaniem komukolwiek?

  2. No właśnie nie doradza (o czym jest w tekście), a dodatkowo nie powinien pracować z klientem i podejmować się coachingu tematów, z którymi sam się nie uporał. Powienien wyłączyć się też w sytuacjach konfliktu interesów, ale też nie nawiązywać relacji o charakterze intymnym, czy miłosnym z klientem, kiedy jest coachem w relacji coachingowej. Te wszystkie zasady i wiele innych przypadków wymienia m.in. ICF Kodeks Etyczny Coacha. Dla jednych to oczywiste, a dla innych nie. Bo ludzie są różni, mają różne postrzeganie świata i różne wartości. Miłego dnia! 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: