coaching4smart

Zasada Locarda i Fulghuma w coachingu

In Codzienne wpisy o narzędziach w coachingu on 07/09/2015 at 05:09

Francuski kryminolog Edmond Locard sformułował Zasadę Wymiany Locarda, która zakłada, że każda osoba przechodząca przez pomieszczenie (np. przestępca), coś w nim pozostawia i coś stamtąd zabiera. Zasada ta jest prawdziwa niemal w każdej dziedzinie życia, nie tylko w kryminalistyce, ale też informatyce.

Znany filozof Robert Fulghum rozwinął tę zasadę i wprowadził Zasadę Wymiany Fulghuma, która stanowi, że człowiek idzie przez życie i coś nieświadomie zostawia i coś zabiera. Większość tego „czegoś” nie widzimy, nie słyszmy, nie liczymy. Moim zdaniem czasem też nie czujemy. Nie da się tego też opisać naukowo. Pozostawiamy jednak w umysłach innych ludzi jakąś cząstkę i oni „coś” pozostawiają w naszych. Zdaniem Fulghama to pamięć. Moim zdaniem można to rozwinąć, że są to obrazy, myśli, czucia, wglądy, energia, itp. Jakaś cząstka jest w nas naszych przodków i my też zostawimy po sobie jakąś cząstkę dla przyszłych pokoleń.

Sądzę, że te zasady mają zastosowanie też w coachingu. Jakąś część „czegoś” nieświadomie zostawia Klient i jakąś bierze. Jakiś ślad. Podobnie też dzieje się z coachem. On też niewidzialne „coś” bierze i pozostawia Klientowi.

Dobrze wybierajcie Klienci coachów i coache Klientów, aby ślad był wartościowy i piękny. 🙂

Autorka wpisu: Małgorzata Wąsowska

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: