coaching4smart

Tony w coachingu i w życiu

In Codzienne wpisy o narzędziach w coachingu on 10/08/2015 at 05:00

Kiedyś ktoś mi powiedział, że prawdziwy coach to czarodziej. Jego sesje są pełne magii, wglądów, rozwiązań i transformacji.

Tymczasem to nie magia, ale głównie ton głosu (poza pytaniami sięgającymi sedna i odzwierciedlaniem) wpływa na to, jak klient pracuje na poszczególnych etapach sesji. Czy jest kreatywny, czy też się spina i jest mu ciężko pracować.

Istnieją cztery tony głosu, które wpływają szczególnie mocno na Klienta:

  • Ton Prawdziwego Przyjaciela prowadzi do akceptacji, partnerstwa i nieosądzającej obecności. Pozwala ludziom wybaczyć sobie błędy, docenić się i zapewnia bezwarunkowe wsparcie. Ten głos jest ciepły, otwarty, lekki i czuły. To ton dodającej otuchy matki lub ojca.

Przykłady:

Trzeba spróbować jeszcze raz.

Weź głęboki oddech i zacznij jeszcze raz.

Zasługujesz na to, co najlepsze, a zatem odłóż emocje na bok i zapytaj Twoje przyszłe, mądrzejsze „ja” o zdanie. 

  • Ton Czarodzieja wnosi radość i lekkość tworzenia oraz myślenie nieschematyczne. Prowadzi do oczekiwania, docenia możliwości, otwiera na działanie i wydobywania umiejętności. Ten głos jest optymistyczny, entuzjastyczny, pełen ciekawości, energetyczny, zaangażowany oraz oparty na wartościach.

Przykłady:

Dobrze Ci idzie! Co jeszcze możesz zrobić? Jakie jeszcze pojawiają się możliwości?

Wyobraź to sobie, jak realizujesz swój plan krok po kroku.

Wyglądasz na osobę pełną entuzjazmu. To działa! Co teraz staje się dla Ciebie osiągalne?

  • Ton Mędrca oznajmia nowe możliwości i jest stosowany, gdy klient czuje, że utknął lub jest zanurzony w negatywnych emocjach. Ten ton tworzy bezpieczną przestrzeń, wnosząc spokój i dystans, a jednocześnie oznajmia nowe możliwości. T0 ton transformujący, który koncentruje się na wewnętrznych zasobach, rozwijającej się mocy i pojawia się zwykle na koniec sesji. Brzmi jak „Oda do Radości” .

Przykłady:

Niektórzy klienci rozwijają jedną umiejętność, inni zmieniają zachowania, a jeszcze inni odkrywają cały swój potencjał. To miód na serce coacha, móc obserwować takie przemiany!

Naprawdę robisz postępy!

To ożywcze móc zamknąć przeszłość i spojrzeć w przyszłość. To wspaniale móc towarzyszyć Ci, kiedy przechodzisz do działania! 

  • Ton Oświeconego Wojownika umożliwia myślenie strategiczne, ułatwia podejmowanie decyzji i planowanie. To ton zamknięty, który pełni inną funkcję niż pozostałe, gdyż jest zdeterminowany i proceduralny. Wymaga działań i uporania się z czymś lub przeżycia czegoś. To ton wycelowany i bezpośredni, choć czasem też opryskliwy i sarkastyczny. Używany jest do podkreślenia konieczności, udzielenia instrukcji, bądź utrzymania przy celu.

Przykłady:

Ułożyłeś już plan, a zatem czas rozpocząć konkretne działania. Jaki będzie Twój pierwszy krok?

Czas zrobić pierwszy krok i kolejny i udowodnić sobie, że potrafisz!

OK, a zatem zrób to!

Większość ludzi nadużywa tego surowego i poważnego Tonu Wojownika (często nawet „nieoświeconego”) oraz stosuje go niemal przez cały czas w stosunku do siebie i innych. Niestety to dość męczące i w końcu mało efektywne. Ten ton potrzebny jest tylko wtedy, kiedy sytuacja jest nadzwyczajna i występuje zagrożenie życia lub zdrowia. Może być użyty też wtedy, kiedy inne środki okazują się mało skuteczne, a zaniechanie działania może być brzemienne w skutkach.

Ludzie lepiej reagują na trzy pierwsze, wspierające tony, niż na ostatni. W codziennym życiu warto mówić do siebie łagodniej. Tonu Oświeconego Wojownika warto zachować jedynie na szczególnie ważne i niecierpiące zwłoki okazje oraz kiedy potrzeba naprawdę dużej mobilizacji do działania.

Jeżeli chcesz się z nami skontaktować, w tym także w sprawie warsztatów i szkoleń, prosimy napisz do nas.

Autorka wpisu: Małgorzata Wąsowska

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: