coaching4smart

Czysta kartka – narzędzie coachingowe

In Codzienne wpisy o narzędziach w coachingu on 22/06/2015 at 05:00

Oto ćwiczenie, które można użyć w ramach autocoachingu lub jako element sesji.

Czasem klienci przychodzą do coacha, bo w ich życiu pojawiła się niepokój, chaos, sprawy wyrwały się spod kontroli, chcą osiągnąć nowy cel i dokonać zmiany. Może i Ty się zmagasz z taką sytuacją i np. chcesz uporządkować swój kalendarz i znaleźć więcej czasu dla np. rodziny, rozwoju, zabawy, czy pracy. A może właśnie odpowiadasz za naprawdę ważny projekt i chcesz mieć dobry plan jego realizacji. Może przygotowujesz się do ważnego egzaminu i ciągle coś ci przeszkadza, a bardzo Ci zależy na tej zmianie. Spróbuj sobie wyobrazić, że masz przed sobą czystą kartkę. Możesz też ją użyć, wszystko uporządkować od początku i w sposób, który będzie dla Ciebie użyteczny. To jest dobry czas.

Wyobraź sobie, że czas to czysta kartka, którą codzienne zapełniasz różnymi sprawami. Weź kartkę papieru i wypisz wszystko, co zajmuje Ci głowę i grafik. Daj sobie pół godziny i wypisz wszystko, co pamiętasz, widzisz, słyszysz i czujesz, że Cię angażuje. Może to być obraz, linia czasu, albo inny sposób.

Kiedy już to będzie, weź drugą kartkę papieru i zastanów się: A jak właściwie chcesz, żeby było? Czemu jest to ważne? Jak poukładać to wszystko, żebyś czuł/a, że jest to użyteczne dla Ciebie? Co wyrzucić, zastąpić, zmienić, zbudować, dostosować, uporządkować? Co zrobić tak samo, a co inaczej? Co jest ważne, a co mniej ważne lub nieistotne? Co byś zrobił, gdyby wszystko było możliwe? Co Ci to mówi? Jaki jest najlepszy plan działania? Kiedy już to zrobisz i pojawi się plan, zastanów się: Co teraz wiesz więcej? Jaki będzie Twój pierwszy krok?

Jeżeli chcesz się z nami skontaktować, w tym także w sprawie warsztatów i szkoleń, prosimy napisz do nas.

Autorka wpisu: Małgorzata Wąsowska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: