coaching4smart

5 perspektyw w relacjach

In Codzienne wpisy o narzędziach w coachingu on 20/04/2015 at 05:00

Nie wiem, kto był autorem tej metody. Pierwszy raz zobaczyłam opis tej techniki przygotowany przez Adama Dębowskiego.

Dzisiaj chciałabym zaproponować inną wersję tego ćwiczenia.

Metoda zakłada, że w przypadku kłótni, można na całą sytuację spojrzeć nie z dwóch, czy trzech perspektyw, ale pięciu.

Pierwsza pozycja zakłada wejście w tamtą sytuację i przyjrzenie się jej uważnie. Chodzi o to, aby Klient zastanowił się, co czuje, widzi, słyszy. Na koniec warto zadać pytanie: Co warto zrobić, żeby rozwiązać tę sytuację?

Druga perspektywa to pozycja zewnętrznego obserwatora i tu warto zauważyć, co on widzi i słyszy. Na koniec warto zapytać: Co jeszcze ważnego się pojawia, czego nie było poprzednio? Co teraz widzisz, słyszysz, rozumiesz?

(Osoba z zewnątrz nie powinna czuć. Kiedy pojawiają się uczucia i emocje, nie jest to już zewnętrzny obserwator, ale uczestnik tej sytuacji. Tak, jak w coachingu: kiedy coach zaczyna odczuwać uczucia i „wchodzi” w sytuację, wtedy zajmuje w niej stanowisko, a to już nie jest wtedy coaching. Poza tym warto, żeby obserwator „patrzył i słyszał” z pozycji neutralnej, która jednocześnie pozwala spojrzeć z boku. Powinna w oku np. kamery zostać zachowana między stronami pozycja win-win. Zdarza się, że w trakcie kłótni któraś z osób pokazana jest jako wyższa, a druga jako niższa. To ważne!, żeby skalibrować tak kamerę, żeby była ona na wysokości obu osób, na równi z nimi. Obie osoby w oku kamery powinny być równe sobie pod każdym względem.)

Eksploracja między pierwszą, a drugą pozycją powinna odbywać się tak długo, aż przestaną się pojawiać nowe informacje. To ważne, żeby pracować głównie z tymi dwoma perspektywami, a dopiero postawić się na miejscu osoby, z którą jest spór.

Trzecia perspektywa zakłada wejście w „buty” drugiej osoby i zastanowienie się, co ona czuje, widzi i słyszy. Warto zastanowić się, jakie są różnice w porównaniu z poprzednimi pozycjami? Na koniec warto zadać sobie pytanie: Co możesz zrobić z tą sytuacją?

Czwarta perspektywa to pozycja „my”. Chodzi o szerszą perspektywę, czyli otoczenia, środowiska, rodziny, członków zespołu, itp. W tym miejscu warto zadać pytanie: jak ta sytuacja wpływa na nas, a jak na społeczność? Jak na Twoją rodzinę?

Piąta perspektywa to pozycja wieczności, czyli jak ta sytuacja wygląda z takiej perspektywy, gdy jesteśmy na tym świecie (z punktu widzenia wieczności) tylko przez „chwilę” między jednym a drugim pokoleniem. Zapytaj: co zmienić, żeby ta sytuacja była wartościowa (była nauką) również na moich dzieci, wnuków, siostrzeńców, bratanków i przyszłych pokoleń?

Jeżeli chcesz się z nami skontaktować, w tym także w sprawie warsztatów i szkoleń, prosimy napisz do nas.

Autorka wpisu: Małgorzata Wąsowska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: