coaching4smart

Skuteczne myślenie

In Codzienne wpisy o narzędziach w coachingu on 07/07/2014 at 05:00

Każdy z nas codziennie staje przed różnego rodzaju problemami. Komu się udaje je najlepiej rozwiązywać? Podpierając się wiedzą psychologów, wydaje się, że tym, którzy opanowali skuteczne metody znajdowania rozwiązań. Najistotniejsze jak się okazuje są jednak: umiejętność identyfikowania problemu oraz wybór właściwej strategii.

Umiejętność identyfikacji problemu to sprawność rozpatrywania wszystkich dostępnych możliwości oraz nie przeskakiwanie zbyt wczesne do wnioskowania oraz działania.

Wybór strategi to podjęcie decyzji, co do metody. Zwykle w przypadku małych spraw, metoda „prób i błędów” jest wystarczająca. Bardziej skomplikowane problemy wymagają nie tylko specjalistycznej wiedzy z danej dziedziny, ale także algorytmów, jak też heurystyk.

Algorytm to wzór czy procedura postępowania, o ile są dostępne dane do jego użycia. Z zasady jeżeli algorytm jest prawidłowo zastosowany, zawsze jest skuteczny. Algorytmy są jednak mało skuteczne w rozwiązywaniu problemów ze zbyt dużą liczbą niewiadomych. Wtedy lepiej zastosować heurystyki.

Heurystyki to metody twórczego rozwiązywania problemów, tzw. reguły kciuka. Heurystyki nie gwarantują poprawnych rozwiązań, ale dostarczają oparcia i nadają kierunek działania.

Link do informacji na temat heurystyki.

Najczęściej używane strategie heurystyczne:

Wybór właściwego algorytmu, czy strategii to kluczowa sprawa, gdyż nieskuteczna strategia nie zapewnia pożądanego rezultatu.

Jeżeli chcesz się z nami skontaktować, w tym także w sprawie warsztatów i szkoleń, prosimy napisz do nas.

Autorka wpisu: Małgorzata Wąsowska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: