coaching4smart

Praca z metaforą w coachingu

In Codzienne wpisy o narzędziach w coachingu on 31/03/2014 at 05:00

Na temat pracy z metaforą, pojawiały się już wpisy na naszym blogu. Dzisiaj kolejny.

Na początek kilka słów opisu o metaforze:

„Stosując metaforę, człowiek nieco dystansuje się od problemu i może na niego spojrzeć z boku. Czasem zamiast powiedzieć „nie umiem tworzyć relacji z ludźmi” łatwiej jest powiedzieć „moje relacje przypominają te z lekkich komedii – są powierzchowne i niewiele znaczące” lub w miejsce wyznania „nie potrafię osiągać celów” użyć porównania do budowania domku z klocków, z tym, że po ułożeniu 10 klocków siły wyczerpują się. Użycie metafory w takich przypadkach jest bezpieczne i bardziej komfortowe .

W języku greckim „metaphora” oznacza „nabrać dystansu, przełożyć w inne miejsce”. W literaturze to przenośnia, praktyka polegająca na opisaniu przedmiotu lub idei poprzez słowo, które dzięki analogii określa inny przedmiot lub idee. Właśnie tak nauczono nas myśleć o metaforze w szkole: jako o literackim, poetyckim środku wyrazu, właściwości słowa stosowanym do celów artystycznych i retorycznych.

Jak piszą językoznawca George Lakoff i filozof Mark Johnson w książce pod tytułem „Metaphors We Live By”(Metafory, którymi żyjemy):

„Istotą metafory jest zrozumienie i postrzeganie jednej rzeczy za pomocą innej. We wszystkich aspektach życia opisujemy naszą rzeczywistość poprzez metafory,  a następnie przystępujemy do działania w oparciu o metafory. Wyciągamy wnioski, określamy cele, podejmujemy wyzwania, planujemy działania, a wszystko to  w oparciu o to, w jaki sposób częściowo strukturalizujemy nasze doświadczenia, świadomie i nieświadomie, poprzez metafory.”

Po co klientowi metafora?

  • Metafora chwyta istotę danego doświadczenia. Na przykład, kiedy nasz klient  powiedział: „podejmowanie decyzji jest jak chodzenie do dentysty”, powód dlaczego odwleka z ich podejmowaniem stał się natychmiast oczywisty.
  • Metafora to aktywny proces stanowiący klucz do zrozumienia samego siebie, innych ludzi, a także świata, który nas otacza. Użycie metafory – bez względu na to, jaki jest jej cel – jest doskonałym punktem wyjścia do zrozumienia przez klienta problemu, który zobrazował. Coach poprzez odpowiednie pytania dotyczące użytej metafory pomaga mu uświadomić sobie powiązania między przywołanym obrazem i realną sytuacją klienta. Pytania, które mogą paść to np., „co by się stało, gdybyś otworzył pierwsze drzwi”, „co cię powstrzymuje przed otwarciem tych drzwi” itp. Coachowany może zobaczyć siebie w tej metaforze – jak funkcjonuje i jakie ograniczenia napotyka.
  • Metafora nie musi się ograniczać do sformułowań werbalnych. Według mnie, może to być jakakolwiek rzecz, mająca symboliczne znaczenie dla danej osoby. Może to być  zachowanie, rysunek, logo, budynek itd. Innymi słowy, cokolwiek dana osoba mówi, widzi, słyszy, czuje bądź robi, jak również to, co sobie wyobraża, może zostać wyrażone i zrozumiane za pośrednictwem metafory.„*

Przykładowy sposób wykonania ćwiczenia:

Użyj dwóch kartek papieru, kredek, długopisu, mazaków, pióra lub po prostu gotowej aplikacji.

Zastanów się teraz, co chcesz zmienić? Może relacje z klientami, współpracownikami, bliskimi, sposób działania firmy, etc.  Nazwij w kilku słowach zmianę i zapisz w czasie teraźniejszym tak, jakby była już faktem. Następnie narysuj metaforyczny obraz stanu obecnego, czyli tak jak obecnie to wygląda. Po czym zastanów się, jak chcesz żeby wyglądał metaforyczny stan docelowy (po zmianach) i narysuj to.

Gdy masz już dwa obrazy (stanu obecnego/realną sytuacją i docelowego), porównaj je i odpowiedz na przykładowe pytania:

Jakie są podobieństwa między nimi?

Co już masz?

Jakie są różnice?

Co to oznacza?

Co chcesz z tym zrobić?

Jakich chcesz naprawdę dokonać zmian?

Po co chcesz to zrobić?

Jakie będą skutki osiągnięcia zmiany?

Co Ci to da?

Kiedy chcesz to zrobić?

Z kim?

Jak?

Kiedy już to wszystko wiesz, jaki będzie Twój następny krok?

Jeżeli chcesz się z nami skontaktować, w tym także w sprawie warsztatów i szkoleń, prosimy napisz do nas.

Autorka wpisu: Małgorzata Wąsowska

*http://wasylow.com/narzedziownia/to-mi-przypomina-czyli-jak-dziala-metafora-w-coachingu/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: