coaching4smart

Circept, czyli koło analogii – narzędzie coachingowe

In Codzienne wpisy o narzędziach w coachingu on 23/12/2013 at 05:00

Poza różnymi odmianami burzy mózgów, techniką wykorzystującą myślenie przez analogie jest Circept (od ang. circular concept), czyli koncepcja kołowa. Zdaniem autora, czyli Arnolda Kaufmanna analogie można wykorzystać do tworzenia obiektów fizycznych, np. nowych produktów. Moim zdaniem można wykorzystać tę metodę również do pracy z celem w coachingu.

Przykładowy sposób wykonania ćwiczenia:

1. Wybierz obiekt swoich rozważań w formie pytania (może to być np. cel coachingowy lub problem do rozwiązania, który po wykonaniu tego ćwiczenia zostanie przekształcony w cel).

2. Podaj minimum 10 analogii, jakie pojawiają Ci się w odniesieniu do celu, czyli porównań idei wyjściowej z innymi zjawiskami, rzeczami z podziałem na pozytywne i negatywne.

3. Uporządkuj wszystkie analogie i dokonuj segregacji analogii podobnych, nadając im wspólną kategorię oraz analogii całkowicie sobie przeciwstawnych.

4. Zidentyfikuj główne osie Circeptu.

Jedna z par ma mieć wymiar poziomy, a druga pionowy. W ten sposób łatwiej umieścić analogie w strukturze kołowej, ponieważ sąsiadować mogą analogie zbliżone, a przeciwstawne mają znajdować się naprzeciwko. Zasadą jest, że sąsiadować ze sobą mogą jedynie analogie podobne.

5.Umieść analogie w strukturze koła.

6. Wyciągnij wnioski.

Po przeprowadzonej próbie należy odpowiedzieć na zadane na wstępie pytanie z użyciem struktury kołowej, która się ujawniała w trakcie wykonywania ćwiczenia, w szczególności skupiając się na pogodzeniu sprzecznych par/cech.

Przykład użycia narzędzia (str. 6-10 opracowania).

Celem wykorzystania tej metody jest uświadomienie sobie sprzeczności tkwiących w problemie do rozwiązania, wgląd w ukryte cechy i poszerzenie skali widzenia złożoności obiektu rozważań. Metoda może być wykorzystana w fazie przygotowawczej szukania rozwiązania lub definiowana celu.

Jeżeli chcesz się z nami skontaktować, w tym także w sprawie warsztatów i szkoleń, prosimy napisz do nas. Prosimy o kontakt mailowy także w sprawie indywidualnych sesji coachingowych.

Autorka wpisu: Małgorzata Wąsowska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: