coaching4smart

Wyjście poza strefę komfortu

In Codzienne wpisy o narzędziach w coachingu on 02/12/2013 at 05:00

Na początek ćwiczenie:

Połącz na poniższym rysunku dziewięć kropek czterema liniami prostymi, ale bez odrywania ręki. Żadna kropka nie może zostać pominięta.

tworcze-myslenie2

Zanim przejdziesz dalej, poszukaj rozwiązania. Znajdziesz je także na końcu wpisu.

Ćwiczenie to jest rekomendowane w sytuacji, kiedy pojawia się u Klienta schematyczność myślenia (pojęcie to będzie objaśnione w dalszej części wpisu). Pozwala ono skonfrontować Klienta ze swoimi wyobrażeniami, zwłaszcza, gdy obronnie reaguje na informacje zwrotne. Można traktować je także jako „rozgrzewkę” do dalszej pracy np. z celem.

Na naszym blogu temat pracy ze strefą komfortu już był poruszany. Oto linki: 1 i 2.

Wyjście poza strefę komfortu może dotyczyć dowolnej dziedziny naszego życia. Jednym z największych ograniczeń wyjścia ze strefy komfortu i rozpoczęcie kreatywnego poszukiwania nowych rozwiązań, np. w trakcie określania celu lub metod jego realizacji jest schematyczność myślenia czyli paradygmat. Poprzez schemat rozumiemy sytuację, kiedy osoba zwraca uwagę tylko na część dostępnych informacji, a pomija inne rozwiązania. Schematy są zwykle wynikiem wcześniejszych doświadczeń, pewnym uogólnionym wnioskiem powstałym w wyniku tych zdarzeń (przy czym doświadczenia nie muszą być nawet własne, jak w Bajce o szynce). Schematy z jednej strony dają korzyści w postaci gotowych rozwiązań, ale z drugiej strony są przeszkodą w znalezieniu innego rozwiązania problemu. Schematyczne myślenie, to tak jakby powtarzanie sobie po cichu: „Jest tylko jedna właściwa odpowiedź…”, „Nie ma sensu szukać czegoś więcej, masz już rozwiązanie.”, „Skoro dotychczas nikt inny tego nie zrobił, dlaczego ma się tobie udać? Nie wychylaj się i rób to, co robią inni.”, czyli np. budowanie przekonań, które w istocie blogują i ograniczają.

Na czym polega problem z tym ćwiczeniem? Zwykle na trudności wyjścia ze strefy komfortu, na schematyczności, na umiejętności wychodzenia poza schemat, radzenia sobie z barierami (w tym kulturowymi, emocjonalnymi, itp.), generowania nowych pomysłów, gotowości do konfrontowania swoich „zdiagnozowanych” oczekiwań z rzeczywistością.

Jak jednak widać na przykładzie, można wyjść poza schemat i poszukać nowych rozwiązań.

Jeżeli chcesz się z nami skontaktować, w tym także w sprawie warsztatów i szkoleń, prosimy napisz do nas. Prosimy o kontakt mailowy także w sprawie indywidualnych sesji coachingowych.

Autorka wpisu: Małgorzata Wąsowska

Oto rozwiązanie:

tworcze-myslenie-w-pracy-z-

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: