coaching4smart

Kontrastowanie w coachingu

In Codzienne wpisy o narzędziach w coachingu on 21/10/2013 at 05:00

Zdarza się, że Klient koncentruje się tylko na dobrych stronach swoich planów/celów. Bywa, że tylko na złych. W takich chwilach kontrastowanie może być bardzo pomocne. Taki sposób prowadzenia części sesji coachingowej pożądany może być również dla sangwiników, którzy świat widzą w kolorowych barwach i często nie dostrzegają ciemnych jego stron.

Kontrastowanie służy temu aby wyraźnie odróżnić sytuację/problem/zadanie, etc. od tej perspektywy, która zwykle jest rozpatrywana.

Zwykle do użycia kontrastu używa się pytań typu:

„Co by musiało się zdarzyć, by Twój plan całkowicie się nie udał?”,

„W jakich okolicznościach plan może przynieść odwrotny efekt do zamierzonego?”

Zdarza się, że pytanie jest zadawane w odpowiedzi na stwierdzenie Klienta. Przykład: Klient powiedział, że jest niezorganizowany. Można zatem zadać pytanie: „W jaki sposób zorganizowałeś tak swoje życie?”

Niekiedy poprzez analizę przeciwieństw Klient odkrywa to, czego w istocie oczekiwał. Przykład: „Co lub/i kto może sprawić, żeby plan się nie udał?” Innym przykładem kontrastu jest odwrócona burza mózgów, czy też najgorszy scenariusz oraz model zmiany wg Kegana i Lahey.

Kontrastem może być również porównanie obecnej sytuacji do tej, w której chciałby się być lub sytuacji z przeszłości, w której Klient czuł się naprawdę dobrze.

Jeżeli chcesz się z nami skontaktować, w tym także w sprawie warsztatów i szkoleń, prosimy napisz do nas. Prosimy o kontakt mailowy także w sprawie indywidualnych sesji coachingowych.

Autorka wpisu: Małgorzata Wąsowska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: