coaching4smart

Bajka o chwilach

In Anegdoty, Codzienne wpisy o narzędziach w coachingu on 20/09/2013 at 05:00

Przeczytaj proszę opowieść, a następnie pisemnie odpowiedz na parę pytań (mogą to być odręczne notatki). Sądzę, że zajmie Ci to ok. 5 minut.
A zatem…

„Podróżny, który na piechotę przebywał góry, zatrzymał się przy cmentarzu, by się posilić. Przeżuwając jedzenie spojrzał na daty na nagrobkach i uświadomił sobie, że wszystkie wskazują okres życia nie dłuższy niż dwa, trzy lub cztery lata.
– Dziwne – pomyślał.
Zanim ruszył w dalszą drogę, przeszedł przez cmentarz przyglądając się uważnie datom. Ku swemu zdziwieniu odkrył, że nie ma ani jednego nagrobka z okresem życia dłuższym niż pięć lat.
Ruszył do wsi zdecydowany, by odkryć, co to oznacza. Zobaczył w niej ludzi w różnym wieku. Pytani o cmentarz, śmiali się i bez słowa komentarza odsyłali go do starszego wioski. Jeszcze bardziej zaciekawiony poszedł za ich wskazaniem. Czekał cierpliwie, aż starszy wioski go przyjmie, chętny i gotowy poznać tajemnicę. Wreszcie pojawił się stary człowiek z filiżanką herbaty. Roześmiał się dobrotliwie, usiadł i zaczęli rozmawiać.
– Mamy w naszej wsi umowę – powiedział. – Chcemy, aby jako chwile życia liczyły się tylko te szczególne momenty, które były ważne, prawdziwe i pełne życia, momenty, które wypełniliśmy wartością. Wszyscy kochamy życie tutaj! Doceniamy jego wartość i podchodzimy do niego bardzo poważnie. Z tego powodu zgodziliśmy się grać w grę o nazwie „Przeżyjmy nasze życie jak najlepiej”. Zgadzamy się uważnie rozpoznawać naszą wewnętrzną prawdę na temat jakości prawdziwego życia. W tym celu każdego dnia starannie odnotowujemy nasze najlepsze chwile. Szukamy tych chwil wspólnie, by upewnić się, że prawdziwie je przeżywamy – to są godne naśladowania chwile odkryć, wartości i wewnętrznej prawdy oraz doświadczenia, które przeżywamy wspólnie, a które mają dla nas głęboką wartość. To jest nasze prawdziwe życie i właśnie ono jest dla nas prawdziwą jego długością. To wspaniałe zadanie tworzyć te momenty. Zachęcamy się do tego nawzajem. Zbieramy je jak plony podczas żniw i dzielimy się nimi w zimowych chwilach, by trwały dłużej. Nagrobki opowiadają naszą historię: jesteśmy wioską świetlistych chwil.”

Źródło: „Przepływ Sedno coachingu” M. Atkinson i Rae T. Chois

I teraz pytania:

Co czujesz po przeczytaniu?

Które momenty były ważne, prawdziwe i pełne życia, momenty, które wypełnione były wartością w Twoim życiu?

Jaka jeszcze mądrość płynie dla Ciebie z tej opowieści?

Co chcesz z tej opowieści wziąć dla siebie?

Jeżeli chcesz się z nami skontaktować, w tym także w sprawie warsztatów i szkoleń, prosimy napisz do nas. Prosimy o kontakt mailowy także w sprawie indywidualnych sesji coachingowych.

Autorka wpisu: Małgorzata Wąsowska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: