coaching4smart

„Tak i…”, „tak, ale…”, „nie i …”, „nie, ale…”, „nie wiem, ale …”, „nie wiem i …”

In Codzienne wpisy o narzędziach w coachingu on 16/09/2013 at 05:00

Jakiś czas temu pojawiła się seria opisów różnych temperamentów. Wtedy też obiecałam, że pojawi się wpis o osobach, które lubią mówić: „tak”, „nie”, „nie wiem”, itp.

Bywa, że jest to kłopotliwa dla coacha sytuacja, bo pojawia się często np. odpowiedź: „Nie wiem.” i wydaje się, że trudno przejść krok dalej w rozmowie. Podane poniżej ćwiczenie może być doskonałym narzędziem w takich sytuacjach, gdyż pozwala wypracować umiejętność przyjmowania pomysłów oraz wyznaczania i kontynuowania działania. Pozwala także zbudować zaufanie i nauczyć większej tolerancji.

Narzędzie można użyć także w ramach autocoachingu.

Jak w każdym przypadku, także i w tym najważniejsze jest wyczucie, czy odpowiedź „tak” lub „nie” generuje opór w Kliencie, czy też jest naturalna i zgodna z rzeczywistością, a zatem nie wymaga żadnych dalszych działań.

Przykładowy sposób wykonania ćwiczenia:

1. Wybierz temat/cel, na który Klient, bądź Klienci (w przypadku coachingu grupowego) mają znaleźć rozwiązanie. Może to być także znalezienie odpowiedzi na pytanie sięgające sedna, zadane przez coacha.

2. Poproś Klienta/ów o zaproponowanie dwóch lub trzech pomysłów na rozwiązania z użyciem zdania zaczynającego się od słów: „Tak i…”. Teraz kolej na kolejne dwa-trzy rozwiązania z użyciem w odpowiedzi: „Tak, ale…”. Następnie należy podać kolejno propozycje z użyciem zdań: „Nie i …”, ” Nie, ale…”, Nie wiem, ale …”, „Nie wiem i …”. *

3. Na koniec można porównać pomysły, które pojawiły się w kolejnych rundach.

4. Dzięki temu ćwiczeniu można zaobserwować, jak generowane są przez Klienta/Klientów najchętniej pomysły oraz ukazać korzyści z przyjmowania różnych pozycji. Narzędzie pozwala także na generowanie pomysłów oraz weryfikację celu.

* Ćwiczenie może zostać zmodyfikowane w ten sposób, że grupa zostaje podzielona na podgrupy i każda z grup generuje pomysły z użyciem różnych zdań, a następnie są porównywane rozwiązania.

Na koniec cytat:

„Są ludzie, którzy wolą mówić „tak”, oraz tacy, którzy wolą mówić „nie”. Ci, którzy mówią „tak”, są nagradzani przygodami. Ci, którzy mówią „nie”, są nagradzani bezpieczeństwem.”

Keith Johnstone

Jeżeli chcesz się z nami skontaktować, w tym także w sprawie warsztatów i szkoleń, prosimy napisz do nas. Prosimy o kontakt mailowy także w sprawie indywidualnych sesji coachingowych.

Autorka wpisu: Małgorzata Wąsowska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: