coaching4smart

Odpowiadanie na łatwiejsze pytanie

In Codzienne wpisy o narzędziach w coachingu on 29/07/2013 at 05:00

Bywa, że coach zadaje pytanie, a pojawia się odpowiedź, czy rozwiązanie, które jest odpowiedzią na zgoła inne pytanie. Nasuwa się wątpliwość: Czy jest to świadome działanie Klienta?

Najprościej można powiedzieć: To zależy.

Świadoma zamiana trudnych pytań na inne pytania i udzielanie na nie odpowiedzi może być dobrą strategią rozwiązywania problematycznych sytuacji w życiu. Jest to dość powszechna „metoda” unikania w trakcie zdawania egzaminów, ale bywa też wykorzystywana w życiu codziennym, w kontaktach z najbliższymi, czy np. współpracownikami oraz w coachingu.

Pojawiają się wątpliwości: Czy i w jakim stopniu jest to korzystne dla Klienta w coachingu?, Co w ten sposób zyska?, Jak to wpłynie na relację coachingową?, itp.

Może się także okazać, że Klient nie jest świadomy, że jego umysł znalazł sposób na rozwiązanie skomplikowanego problemu poprzez uproszczenie reguły wnioskowania. Tego rodzaju mechanizm zastępowania działa w następujący sposób:

– pytanie właściwe zadane przez coacha (trudna dla Klienta sytuacja, czy zagadnienie, na które chce znaleźć odpowiedź), np. w trakcie sesji coachingowej: Z czym do mnie przyszedłeś?

– pytanie heurystyczne (pytanie „prostsze”, które sobie sam zadał Klient i na które odpowiada w rzeczywistości coachowi), np. Jak się dzisiaj czuję i w jakim jestem nastroju?

Na koniec definicja heurystyki oraz bardzo interesujące opracowanie na ten temat (link).

Generalnie coach powinien wykazać daleko idącą cierpliwość w zadawaniu pytań i budowaniu relacji coachingowej. Tym bardziej, że również coach może popaść w pułapkę działania reguł heurystycznych w trakcie sesji czy procesu coachingowego. Nie ma prostych rozwiązań, bo wiele mechanizmów działania człowieka nie jest jeszcze zbadanych.

Jeżeli chcesz się z nami skontaktować, w tym także w sprawie sesji coachingowych oraz warsztatów i szkoleń, prosimy napisz do nas.

Autorka wpisu: Małgorzata Wąsowska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: