coaching4smart

Spróbuję i/lub zastanowię się. Naprawdę?

In Codzienne wpisy o narzędziach w coachingu on 24/07/2013 at 05:00

Wiele osób używa zwrotów typu: „Dobrze już, spróbuję.”, „Pomyślę o tym.”, „OK. To ja jeszcze zastanowię się!”, „Próbuję ciągle dojechać/dobiec do mety/pracy/zdążyć na czas i … „, „Oj, nie wiem jeszcze…, ale może się i uda zacząć.”, itp.

Zastanówmy się zatem, czego się spodziewasz, kiedy słyszysz tego rodzaju sformułowania? Czy wierzysz, że dojedzie do grupy ktoś, kto mówi: „No dobrze to jedźcie, ja dołączę później.”?

Zwykle za tego rodzaju zwrotami kryje się negatywna odpowiedź, czy niepowodzenie. Taka odpowiedź „daje” niby pole manewru. W zasadzie decyzja została podjęta, że przedsięwzięcie zakończy się porażką lub będzie miało negatywny wynik – tyle, że taka wiadomość nie została jeszcze podana w sposób jawny, podobnie jak w przypadku określenia „Nie wiem.

A co zatem dzieje się, kiedy Ty sobie mówisz: „Dobrze to ja spróbuję jutro. „? Jaka zwykle kryje się za takim wyrażeniem intencja? Moim zdaniem podobna do podanej powyżej.

W takich przypadkach coach powinien być szczególnie wrażliwy i m.in. uświadomić Klientowi w jaki sposób myśli i jaki ma stosunek do podejmowania odpowiedzialności za własne działania.

Używany przez nas język komunikacji ma bardzo duży wpływ na nas samych i ludzi, z którymi współpracujemy, czy żyjemy. O wiele prościej jest powiedzieć „tak” lub „nie” i przyjąć na siebie odpowiedzialność za własne decyzje, które są wszak podjęte. Po co „ukrywać” się za „spróbuję”, „pomyślę”? W ostateczności można zastosować wyrażenie „mieć zamiar”, które zmusza do większej odpowiedzialności.

Unikanie „próbowania”, czy „zastanawia się” pozwala lepiej zarządzać posiadanymi zasobami, unikać nieporozumień, efektywniej przyjmować zobowiązania, ale co najważniejsze umożliwia lepszą koncentrację na prawdziwych celach i pełne zaangażowanie oraz odpowiedzialność za ich realizację.

Jeżeli chcesz się z nami skontaktować, w tym także w sprawie sesji coachingowych oraz warsztatów i szkoleń, prosimy napisz do nas.

Autorka wpisu: Małgorzata Wąsowska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: