coaching4smart

Czy 2 to mało? Czy 7 to dużo?

In Codzienne wpisy o narzędziach w coachingu on 03/07/2013 at 05:00

Jest wiele narzędzi i metod coachingowych, które wykorzystują skalę (por. skalowanie, czy Koło życia).

Często w związku z tym coachowie odpowiadają na pytania Klientów: Czy 2 to oznacza, że jestem mało zmotywowany? Czy, gdy mam 7 w skali 1-10, to jestem wystarczająco zmotywowany, żeby osiągnąć cel?

Innymi słowy: Czy 2 lub 7 to na skali 1-10 mało, czy dużo?

Okazuje się, że psychologowie nie znaleźli jeszcze metody, która byłaby w stanie jednoznacznie określić, czy osoba zmotywowana na 5 zrealizuje cel.

Ludzie, którzy oceniają swoją motywację na 2 potrafią zrealizować cel, a inny, którzy cel określili na 9 – nie są w stanie wykonać nawet pierwszego kroku.

Jak się okazuje zmianę zwykle wywołuje myślenie o zmianie, a nie motywacja określona np. na 7 punktów, czy wielki cel. Pytania graniczne, ćwiczenia coachingowe, czy wglądy potrafią wywołać działanie, gdyż koncentrują się na zachowaniu, wartościach, przekonaniach, etc.

Czasem motywacja jest określona przez Klienta na 9, ale jednocześnie cel nie ma najwyższego priorytetu, bo w tej chwili są dla niego inne ważniejsze sprawy (np. młoda matka musi zająć się dzieckiem i rodzina nie ma ani czasu, ani pieniędzy na zakup domu, choć poprawa warunków mieszkaniowych jest dla nich bardzo ważna). Bywa, że to jedynie jednorazowy problem i cel nie jest aż tak w istocie ważny, jakby się wydawało na początku. Zdarza się, że nie chodzi o cel, ale nastawienie Klienta do siebie. Czasem warto skoncentrować się na kolejnym kroku, bo tylko tak można zjeść słonia 😉

Najlepiej zaufać procesowi, że wszystko ma swój czas i miejsce i nie trzeba niczego przyspieszać.

Jeżeli chcesz się z nami skontaktować, w tym także w sprawie sesji coachingowych oraz warsztatów i szkoleń, prosimy napisz do nas.

Autorka wpisu: Małgorzata Wąsowska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: