coaching4smart

Określenie wartości – narzędzie coachingowe

In Codzienne wpisy o narzędziach w coachingu on 12/06/2013 at 05:00

Dzisiaj zaproponuję kolejne narzędzie na określanie wartości.

W trakcie wykonywanie ćwiczenia należy pamiętać, że wartości nie łączą się w poszczególnych obszarach liniowo i że system wartości może się z czasem zmieniać. Wartości to wszystko to, czego nie możesz „zrobić„, „kupić” lub „mieć„. Oto także link do poprzedniego wpisu o wartościach.

Przykładowy sposób wykonania ćwiczenia:

  1. Weź kartkę papieru i wypisz liczby od 1 do 10 (jedna pod drugą).
  2. Obok każdej z nich wpisz jedną sprawę/wartość, która jest dla ciebie ważna. To mają być Twoje życiowe priorytety. Nie muszą być ułożone w kolejności.
  3. Po wypisaniu 10, wybierz trzy najmniej istotne i skreśl je. Następnie wyobraź sobie, że je tracisz. Daj sobie tyle czasu, ile jest konieczne, by dotarły do ciebie myśli i uczucia z tym związane. Wyobraź sobie po prostu, jak wyglądałoby Twoje życie bez tych trzech wartości.
  4. Weź kilka głębokich oddechów i skreśl kolejne trzy wartości. Wyobraź sobie, że wyrzucasz je ze swojego życia. Znikają. Jakie to uczucie, kiedy ich nie ma? Daj sobie chwilę i pomyśl nad tym.
  5. Weź kolejny głęboki oddech i skreśl kolejne trzy wartości. Zastanów się: Co czujesz, gdy to robisz? Daj sobie prawo pomyśleć, że to głupie zadanie, że nie działa, jeżeli chcesz. Pozwól sobie na każdą myśl, a potem wyobraź sobie życie bez tych wartości.
  6. Pozostała jedna nieskreślona wartość. Daj sobie chwilę i zastanów się: Co to jest? Jak się z tym czujesz? Ile czasu poświęcasz w swoim życiu, by pielęgnować to, co dla ciebie naprawdę ważne? 
  7. Weź kolejną kartkę i zapisz kolejno wartości, ale ułóż je według kryterium hierarchii ważności, a następnie zastanów się, jak określone przez Ciebie wartości mają się do celów określonych na ten rok lub na sesję.
  8. Teraz możesz się zrelaksować.
Jeżeli chcesz się z nami skontaktować, w tym także w sprawie sesji coachingowych oraz warsztatów i szkoleń, prosimy napisz do nas.
 
Autorka wpisu: Małgorzata Wąsowska
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: