coaching4smart

Co może zdziałać Kafka, czy Gomrowicz?

In Codzienne wpisy o narzędziach w coachingu on 05/06/2013 at 05:00

Czasem moi Klienci zastanawiają się z jakiego powodu na początku sesji grupowych wykonują różne ćwiczenia (np. relaksacyjne, czy Chiński teatr cieni). Takie same efekty można uzyskać opowiadając żart z zaskakującym zakończeniem 😉

W 2009 r. Travis Proulx oraz Steven Heine* przeprowadzili badania, w których uczestnicy czytali opowiadanie Franza Kafki pt. „Wiejski lekarz”, czyli surrealistyczną historię lekarza, który na odrealnionym koniu odwiedza swego pacjenta, aby znaleźć się w jego łóżku i nago uciec przez okno.

Połowa badanych czytała opowiadanie napisane tak jak było w oryginale, a druga otrzymała przerobioną wersję, tak, aby miała ona jasny i wyraźny sens, pozbawiony elementów abstrakcyjnych.

Po lekturze opowiadania lub jego przerobionej wersji badani mieli do wykonania zadanie polegające na znalezieniu ukrytych wzorów w ciągach liter. Badani, którzy czytali oryginalne opowiadanie poradzili sobie z zadaniem średnio o ok. 60% lepiej niż pozostali.

Konkluzja jest taka, że mózg człowieka, który nie może znaleźć sensu w tym co odbiera, szuka go w coraz bardziej oddalonych od pierwotnego obrazu strukturach i usprawnia proces kojarzenia w sposób precyzyjny, znajdowania związków i szukania rozwiązań poza strefą „komfortu”. Dlatego czytanie opowiadań ze świata fantastyki lub analiza sprzecznych zachowań przynosi pozytywne efekty. Efektu tego jednak zabraknie, gdy osoba spodziewa się, że będzie czymś zaskoczona.

* Źródło: http://www.sciencedaily.com/releases/2009/09/090915174455.htm

Jeżeli chcesz się z nami skontaktować, w tym także w sprawie sesji coachingowych oraz warsztatów i szkoleń, prosimy napisz do nas.
 
Autorka wpisu: Małgorzata Wąsowska
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: