coaching4smart

Technika trójkąta – ćwiczenie coachingowe

In Codzienne wpisy o narzędziach w coachingu on 20/05/2013 at 05:00

Zdarza się, że w trakcie sesji coachingowej pojawia się problem konfliktu przekonań lub wartości. Klient z jednej strony chciałby dokonać zmiany, bo jest to zgodnie np. z jego jedną wartością, ale z drugiej pojawia się inna wartość, która blokuje u niego działania. W ten sposób pojawia się autosabotaż. Nie wiem, kto był autorem tego ćwiczenia.

Przykładowy sposób wykonania ćwiczenia:

1. Weź kartkę papieru, podziel ją na pół i zapisz dwa skonfliktowane przekonania lub wartości (jedno w nagłówku jednej połówki, a drugie drugiej). Przykład: rozwój (praca) i bezpieczeństwo (rodzina).

2. Podziel następnie każdą połówkę kartki na dwie kolejne i jedno oznacz „+”, a drugą „-” dla każdej z wartości lub przekonań, ale tak, aby „+” się stykały.

3. Wypisz do każdej wartości lub przekonania wady „-” i zalety „+”.

4. Teraz dla każdego „+” znajdź ciemną stronę, a „-” jasną stronę i zapisz przemyślenia.

5. Wybierz dowolne podane „+” i je połącz. Podobnie zrób z pozostałymi elementami.

W chwili występowania konfliktu wewnętrznego ludzi umysł ma tendencje do popadania w skrajności i nie dostrzega innych rozwiązań. Zdaje się, jakby kręcił się w kółko i rozważał te same argumenty. Ta technika pozwala wybić Klienta ze strefy komfortu i poszukać nowych rozwiązań.

Czasem samo zestawienie wydawałoby się przeciwstawnych przekonań, daje zaskakujące efekty. Przykład: Klient z natury był miły, ale w sytuacji kiedy się z kimś nie zgadzał, szybko wpadła w furię i krzyczał.

Zestawienie przekonań: „Wszyscy są mili i ja jestem miłym człowiekiem.” oraz „Kiedy ludzie nie rozumieją, trzeba się „postawić” i „wydrzeć” swoje.” – spowodowało, że uświadomił sobie, że może być miłym człowiekiem, który w asertywny sposób komunikuje się z innymi ludźmi, ale też daje szansę innym na zaprezentowanie swojego stanowiska. W zasadzie wykonanie pozostałej części ćwiczenia nie było już konieczne.

Jeżeli chcesz się z nami skontaktować, w tym także w sprawie sesji coachingowych oraz warsztatów i szkoleń, prosimy napisz do nas.
 
 Autorka wpisu: Małgorzata Wąsowska
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: