coaching4smart

Zasada małych kroków, czy kroczków w coachingu

In Codzienne wpisy o narzędziach w coachingu on 08/05/2013 at 05:00

„Tylko nieznane budzi w nas lęk, lecz jeśli ośmielimy się stawić mu czoło, przestaje być nieznanym.”

Antoine de Saint-Exupery

Zaczynamy od ćwiczenia.

Przykłady sposób jego wykonania:

Weź kartkę papieru (może być z tzw. drugiego obiegu) i lewą ręką narysuj Słonia. Osoby leworęczne rysują prawą, a piszące obydwiema rękami – stopą, rysujące stopami – ustami, itd.

Niech słoń symbolizuje Twój cel. Następnie podziel go na części i każdej z części przypisz kolejny etap przybliżający Cię do osiągnięcia celu. Każdego dnia, kiedy uda Ci się zrealizować kolejny krok, odetnij część kartki w myśl zasady: Jak zjeść słonia? Oczywiście, po kawałku! 😉 Po zrealizowaniu celu możesz wszystkie kawałki złożyć w całość i pogratulować sobie sukcesu!

Przykładowe pytania do pracy w trakcie wykonywania ćwiczenia:

Czym jest dla Ciebie pierwszy krok do osiągnięcia celu?

Z jakich zasobów skorzystasz, żeby go wykonać?

Jaki to krok?

Jaki jest kolejny?

Co chcesz zrobić, żeby zrobić kolejny krok?

Co jeszcze, żeby być o jeszcze jeden krok bliżej celu?

Po czym poznasz, że osiągnąłeś kolejny krok?

Po czym jeszcze?

Co jeszcze wiesz więcej?

Zasada małych kroczków zaczerpnięta jest z idei KAIZEN, czyli systematycznego, codziennego, a nie rewolucyjnego dokonywania zmiany.

Opis metody KAIZEN:

  1. Problemy stwarzają nowe możliwości.
  2. Pytaj 5 razy „Dlaczego?”, aż dojdziesz do źródła problemu. Nie zadowalaj się pierwszą odpowiedzią.
  3. Korzystaj z pomysłów innych. Nie staraj się rozwiązać wszystkich problemów sam, ale zaangażuj współpracowników, rodzinę, kolegów. Pytaj ich o ich pomysły na rozwiązania.
  4. Zastanawiaj się nad rozwiązaniami możliwymi do wdrożenia, podchodź do nich realistycznie i pragmatycznie.
  5. Odrzucaj ustalony stan rzeczy i nie obawiaj się podważyć aktualnego stanu rzeczy. To co było dobre kiedyś, dzisiejszej może już nie przystawać do rzeczywistości.
  6. Wymówki, że czegoś się nie da zrobić, tylko angażują Twoją energię i uwagę. Obawa przed zmianą zawsze się pojawi, więc weź ją za naturalny element pracy nad nowymi rozwiązaniami.
  7. Wybieraj proste rozwiązania. Zbytnie komplikowanie spraw może zatrzymać Cię i zaniechasz zmian. Nie czekaj na idealne, wszystko rozwiązujące pomysły. Ciesz się z małych sukcesów.
  8. Użyj sprytu. Nie każde dobre rozwiązanie musi wymagać znacznych nakładów sił i środków, wykorzystuj posiadane już zasoby i potencjał.
  9. Pomyłki koryguj na bieżąco. Nie czekaj, aż sprawy wymkną się spod kontroli. Im szybciej zadziałasz, tym szybciej dostrzeżesz efekty swoich działań. W myśl zasady: Zaszyj dziurkę póki mała.
  10. Ulepszenie nie ma końca. Strategia KAIZEN to działanie długofalowe, które procentuje gdy jest systematycznie i systemowo stosowane.

Skąd pomysł przypisania celu do „słonia”? Zwykle nieznane, albo duży cel naprawa lękiem, co dobrze oddaje wyobrażeniu o Słoniu. A tak nie musi być. Dzięki „odczarowaniu” celu – zmiana dokonuje się systematycznie, z każdym krokiem. Tak, jak z naszym słoniem w ćwiczeniu, warto zaplanować zmianę, w tym określić od której części zaczynasz i nie „jeść” od razu całego Słonia, bo można tylko się zniechęcić i rozchorować. Warto zmianę poprzedzić planem i zastanowić się, czy można jednocześnie wykonać kroki w dwóch lub trzech obszarach. Może to też nie być od razu wielki cel, ale kilka małych celów, które złożą się na jeden duży.

Co ciekawe, każdy odczuwa lęk przed zmianami, a to tylko oznacza że mamy w sobie pokorę. Każda zmiana wymaga odwagi, ale też świadomości, że wyrwanie się wreszcie ze swojej strefy komfortu oznacza spokój, radość życia oraz życie w zgodzie ze sobą.

Jeżeli chcesz się z nami skontaktować, w tym także w sprawie warsztatów i szkoleń, prosimy napisz do nas.
 
Autorka wpisu: Małgorzata Wąsowska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: