coaching4smart

Analiza SWOT, a osobowość

In Codzienne wpisy o narzędziach w coachingu on 20/02/2013 at 05:00

„Stara prawda głosi, że […[ firmy zatrudniają najpierw ludzi ze względu na ich kompetencje, a następnie zwalniają ze względu na ich osobowość.”

Źródło: http://hrht.pl/page/show/181

Jakiś czas temu, jeden z Klientów zapytał mnie, czy w analizie SWOT należy ująć także cechy wynikające z naszej osobowości i z jakiego powodu nie ujęłam ich w opracowaniu. Pomyślałam, że tego rodzaju wątpliwości mogą się pojawić i u innych osób, czytających naszego bloga.

Odpowiadając zatem na pytanie: Moim zdaniem, nie jest to sprawa prosta i wymaga osobnego opracowania, jak też wymaga od osoby, która będzie chciała użyć tej wiedzy co najmniej nieco większej samoświadomości, o czym jeszcze będzie w dalszej części wpisu.

Ja ujmuję w analizie SWOT ten zasób w pozycji umiejętności.

A teraz odnośnie osobowości…
Osobowość to charakterystycznym względnie stały zespół cech.
Są różne sposoby oceny człowieka pod względem posiadanych przez niego cech, w tym m.in.:

mózg1

Zwykle psychologowie korzystają z kilku testów oraz wykorzystują swoje doświadczenie do określania osobowości. Zachęcam zatem do skorzystania z umiejętności i doświadczenia profesjonalistów, zwłaszcza że do oceny pozostają często umiejętności wyuczone.
W ostateczności można także wykonać testy indywidualnie i na tej podstawie uzupełnić tabelę z danymi SWOT. Sądzę, że najłatwiej będzie użyć prostych testów na określenie osobowości według klasycznej typologii, a następnie zaobserwować, w jakich obszarach jest ona zgodna z naszym postrzeganiem. Dodatkowo warto wykonać test na inteligencję emocjonalną i także przeanalizować ten obszar. Wskazana będzie jednak pomoc profesjonalisty lub chociaż prośba do osób, które z nami przebywają – aby dookreślić mocne i słabe strony.

Proszę pamiętać, że w ciągu życia człowieka elementy osobowości na skutek występowania określonego cyklu życia, czy czynników zewnętrznych (takich jak stres) mogą ulegać zmianie, podobne jak tożsamość (vide link). W niektórych przypadkach np. stanowiska kierownicze podatne na silny stres – zaleca się rewizję profilu osobowości raz na pół roku.

temper

Jeżeli chcesz się z nami skontaktować, w tym także w sprawie warsztatów i szkoleń, prosimy napisz do nas.

Autorka wpisu: Małgorzata Wąsowska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: