coaching4smart

Strategia Walta Disney’a z wizualizacją

In Codzienne wpisy o narzędziach w coachingu on 18/02/2013 at 05:00

W jednym z wpisów został podany przykładowy sposób wykorzystania tego narzędzia w coachingu. Tym razem ćwiczenie zostanie zaprezentowane w nico innej wersji, z użyciem wizualizacji. W podobny sposób wykorzystywał to narzędzie Robert Dilts.

Także i tym razem rozwiązanie zostanie poddane analizie przez: Marzyciela, Realisty i Krytyka.

dreamer

Proponowany sposób wykonania ćwiczenia:
1. Weź 3 kartki i napisz oddzielnie na każdej z nich nazwę jednej z trzech postaci: Marzyciel, Realista, Krytyk, a następnie rozłóż je w trzech różnych miejscach na podłodze.
2. Zajmij miejsce Marzyciela. Stań obok kartki lub na niej i przypomnij sobie moment, kiedy wpadłeś na świetny pomysł. Przeżyj ponownie to doświadczenie.
3. Teraz jesteś gotowy do przejścia do kolejnego puntu (bez oglądania się za siebie w poprzednie miejsce!!!). Zajmij miejsce Realisty i przypomnij sobie sytuację, kiedy opracowałeś klarowny plan. Przeżyj ponownie to doświadczenie.
4. Teraz przejdź na miejsce Krytyka i przypomnij sobie, kiedy z pozytywny, ale jednocześnie konstruktywny sposób przedstawiłeś krytyczne uwagi do jakiegoś planu. Przeżyj ponownie to doświadczenie.
5. Nazwij cel, który pragniesz osiągnąć i nazwij go. Niech to będzie cel SMARTER*. Weź kolejną kartkę i zapisz go, a następnie zatrzymaj w dłoni.
6. Zajmij ponownie miejsce Marzyciela i spróbuj wyobrazić sobie, że osiągasz zamierzony cel. Zwizualizuj go sobie i przeżyj. Poczuj smaki, odgłosy, widoki, faktury, etc. Zanurz się w nim. Odtwórz go sobie ze szczegółami i wszystkimi wrażeniami.
7. Kiedy już poczułeś, posmakowałeś,zobaczyłeś, etc. jak to jest, kiedy cel jest zrealizowany – przeanalizuj zdarzenia, jakbyś był w kinie i analizował kadry w filmie. Zajmij miejsce Realisty. Pomyśl o odgrywanych przez Ciebie rolach oraz o przekonaniach i wartościach.
8. A teraz, kiedy już to wszystko wiesz, zajmij miejsce Krytyka i zastanów się: Czego brakuje? Czy coś idzie nie tak? Zadaj pytania Twojemu „ja”, które właśnie obserwujesz. Znajdź błędy, wątpliwości i luki. Bądź przy tym konstruktywny, ale pozytywny. Zapisz pytania.
9. Wróć na miejsce Marzyciela i znajdź odpowiedzi do zadane przez Krytyka pytania. W tym celu możesz użyć jednej z odmian burzy mózgów.
10. Kiedy już będziesz zadowolony z osiągniętych wyników – zastanów się, co symbolizuje w Twoim życiu motyl? Może to być myśl/i, obraz, itp. Nazwij to i opisz. **
11. Następnie zapisz, jaki wpływ na Twoje życie i na tę sytuację ma symbolicznym motyl (odwołaj się do zapisków powyżej). Jak wiąże się z wybraną przez Ciebie na początku sytuacją? Zapisz przemyślenia.
12. Kiedy będziesz całkowicie zadowolony z osiągniętych wyników, zakończ ćwiczenie. Jeżeli plan nie jest doskonały, przejdź ponownie przez wszystkie punkty od 6 do 9.

Wykorzystuj w życiu wszystkie trzy perspektywy, ale nie identyfikuj się z żadną z nich.
Walt Disney nie rezygnował nawet z takich pomysłów, które wydawały się zwariowane lub mało prawdopodobne. Nie rezygnuj z żadnego pomysłu. Thomas Alva Edison próbował wiele razy, aż osiągnął sukces.

Jeżeli chcesz się z nami skontaktować, w tym także w sprawie warsztatów i szkoleń, prosimy napisz do nas.

Autorka wpisu: Małgorzata Wąsowska

* Cel SMATER ( z ang. od pierwszych liter:  S – Specific and clear (specyficzny, konkretny, jasny), M – Measurable (mierzalny), A –Attainable (osiągalny), R– Relevant (istotny), T – Time-bound (osadzony w czasie, określony czas), E – Exciting (ekscytujący), R – Recorded ( zapisany)).

** Wykorzystano elementy narzędzia: Efekt motyla.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: