coaching4smart

Bajka o emocjach

In Anegdoty, Codzienne wpisy o narzędziach w coachingu on 08/02/2013 at 05:00

Przeczytaj proszę historię, a następnie pisemnie odpowiedz na parę pytań (mogą to być odręczne notatki). Sądzę, że zajmie Ci to ok. 5 minut.
A zatem…

Pewnego dnia wszystkie emocje wybrały się na wakacje na wyspę nad morzem. Każda z nich wypoczywała i dobrze spędzała czas – zgodnie ze swoją własną naturą. Dobra zabawa została przerwana przez ostrzeżenie o nadciągającej burzy i wezwanie do opuszczenia wyspy.

Ogłoszenie wywołało panikę. Wszyscy rzucili się do łodzi. Nawet uszkodzone łodzie szybko naprawiano i używano do ewakuacji.

Jedyną emocją, która nie chciała uciekać szybko była Miłość. Było tak wiele do zrobienia, tak wiele do kochania. Jednak ponieważ warunki pogodowe zmieniały się coraz gwałtowniej Miłość zdała sobie sprawę, że nadszedł czas, aby odejść. Niestety, nie było łodzi dla niej…

W pewnym momencie Miłość dostrzegła łódź Bogactwa i zapytała – „Czy możesz wziąć mnie na pokład?” Ale bogactwo odpowiedziało – „Nie, moja łódź jest pełna cennych rzeczy. Nie ma miejsca dla ciebie.”

Następnie Miłość zobaczyła łódź Bólu i ponownie poprosiła o pomoc, ale Ból odpowiedział – „Nie, nie mogę wziąć cię ze sobą. Jestem bardzo smutny. Chcę być sam.”

Strach także odmówił zabrania miłości na pokład obawiając się konsekwencji i zmian jakie ona może wnieść.

Duma urażona, że Miłość prosi ją o pomoc tak późno – tylko zadarła do góry głowę i odpłynęła. Nawet Szczęście zbyt zajęte samym sobą nie zauważyło Miłości proszącej o zabranie na pokład…

Gdy Miłość myślała, że już nic ani nikt jej nie uratuje usłyszała głos – „Chodź, zabiorę cię ze sobą.” Z ulgą wskoczyła do łodzi i dotarła bezpiecznie na ląd. Po wyjściu z łodzi Miłość spotkała wiedzę i zapytała – „Wiedza, czy wiesz, kto tak bezinteresownie mi pomógł?”

Wiedza uśmiechnęła się – „Och, to był Czas.”

„Ale dlaczego Czas zatrzymał się i mnie uratował?” – zastanawiała się głośno Miłość.

Wiedza uśmiechnęła się i odpowiedziała – „Bo tylko czas zna Twoją prawdziwą wielkość i wiec co jesteś w stanie dokonać, jakie zmiany wśród ludzi możesz przynieść. Gdy gonimy za karierą zapominamy o kochaniu, gdy się boimy, gdy jesteśmy zbyt dumni, zbyt zranienie, odtrąceni. A najbardziej ograbiamy samych siebie… z miłości do siebie, nie dostrzegając jak bardzo jej potrzebujemy i jesteśmy jej warci. Dopiero z czasem uświadamiamy sobie znaczenie miłości.

Autor bajki nieznany.

I teraz pytania:

Co czujesz po przeczytaniu?

Jaka mądrość płynie dla Ciebie z tej opowieści?

Co chcesz z tej opowieści wziąć dla siebie?

Jeżeli chcesz się z nami skontaktować w sprawie sesji coachingowych oraz warsztatów i szkoleń, prosimy napisz do nas.

Autorka wpisu: Dominika Piórecka

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: