coaching4smart

Model zmiany Jericho

In Codzienne wpisy o narzędziach w coachingu on 21/01/2013 at 05:00

Celem coachingu jest zawsze pomoc osobie coachowanej w dokonaniu zmiany polegającej na  poprawie wyników, zrealizowaniu marzenia/wizji, wypracowaniu określonych umiejętności, etc.

Sposób w jaki osiągany jest cel, czyli dokonuje się przejście z jednego punktu (stan dzisiejszy) do drugiego (stan docelowy w przyszłości), odbywa się poprzez interakcję z otoczeniem.

Model Jericho uwzględnia powyższe i zakłada zmianę jako proces składający się z:

  • Readiness (tłum. gotowość)

Jest to element procesu zmiany polegający na budowaniu u osoby coachowanej autonomii, odpowiedzialności i umiejętności wyboru niewymuszonej przez nikogo zmiany. Zadaniem coacha na tym etapie jest „wypielęgnowanie”, wspieranie i umożliwienie określenia silnego obrazu osoby coachowanej oraz świadomości posiadania wartości jako człowiek. Podstawowe pytanie, na które w tej części ma zadanie odpowiedzieć coachowany to: Kim jestem?

Może się także zdarzyć, że na tym etapie osoba coachowana boi się marzyć i mieć wizję. Zadaniem coacha jest zatem także wsparcie coachowanego i pomoc w znalezieniu przez niego sposobu na usunięcie bieżących przeszkód tak jak w przypadku zburzenia biblijnych murów Jerycha.

  • Authentic Vision (tłum. prawdziwa wizja)

Ten etap wymaga określenia znaczenia dla cochowanego wybranego celu zmiany, identyfikacji i wyboru wartości/przekonań, zbudowania ważnej/mającej znacznie dla osoby coachowanej wizji oraz jej doświadczenie, jak też zobowiązanie się coachowanego do realizacji tej wizji.

Podstawowymi umiejętnościami u osoby coachowanej staje się kreowanie i utrzymanie motywacji u coachowanego do osiągnięcia celu. Bez posiadania tej umiejętności – wizja rozmywa się w rzeczywistości i bieżących działaniach, a w efekcie wzmacnia się jedynie status quo (często pogląd u coachownego o własnej niemocy, który znowu uzyskał potwierdzenie, że nie potrafi…). Osoba coachowana w ten sposób uzyskuje lub umacnia negatywne przekonanie, że nie jest zdolna osiągnąć celu i dokonać zmiany, a zatem wraca do punktu wyjścia, a nawet czasem dochodzi do pogłębiania stanu sprzed zmiany. Zadaniem coacha jest zatem zainspirowanie osoby coachowanej i uzyskanie przez nią jasnej odpowiedzi na pytanie: Dokąd zmierzam?

  • Skillful Action (tłum. profesjonalne, wykwalifikowane działanie)

Etap wymaga zamiany wizji w konkretne cele, czy też zidentyfikowania i wyboru takich celów, strategii i działań, które przyczynią się do realizacji wizji.  Rolą coacha jest pomoc zwłaszcza w odpowiedzi na pytanie przez osobę coachowaną: Jak zrealizuję moją wizję? Może to oznaczać określenie obszarów do zmiany, jak też uzyskanie nowych umiejętności niezbędnych do realizacji celu, jak np. poprawa umiejętności komunikacyjnych, zarządzania czasem, czy ludźmi.

  • Insight (tłum. wgląd)

To etap otrzymania informacji zwrotnej od otoczenia o osiągnięciach. Kiedy osoba coachowana jasno zobaczy/usłyszy/poczuje/doświadczy, że może podjąć działania i weźmie odpowiedzialność za sukcesy i porażki, pojawia się możliwość czerpania z doświadczeń i uzyskania wglądu w możliwości osiągnięcia wizji. Rolą coacha jest umożliwienie osobie coachowanej doświadczenie wpływu jaki ma w związku z podejmowanymi działaniami oraz uzyskania odpowiedzi na pytanie: W jakim stopniu to ja kreuję moją wizję?

Cały proces wymaga rozwoju u osoby coachowanej dwóch zasadniczych umiejętności: samoświadomości oraz chęci doświadczania i określania celów. Jest to model szczególnie efektywny w coachingu grupowym.

W podobny sposób pracowała V. Satir, amerykańska psychoterapeutka, o której wspominałam w innych wpisach.

Jeżeli chcesz się z nami skontaktować, w tym także w sprawie warsztatów i szkoleń, prosimy napisz do nas. Prosimy o kontakt mailowy także w sprawie indywidualnych sesji  coachingowych.

Autorka wpisu: Małgorzata Wąsowska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: