coaching4smart

Konflikt wewnętrzny

In Codzienne wpisy o narzędziach w coachingu on 25/11/2012 at 05:00

Każdy z nas choć raz w życiu doświadczył konfliktu wewnętrznego. Konflikt wewnętrzny to taki stan gdy co najmniej dwie nasze wewnętrzne części mają zupełnie inny pomysł na rozwiązanie pewnej sprawy i nie mogą dojść do porozumienia.

Przykładem konfliktu wewnętrznego może być sytuacja kobiety po pierwszej randce, która bije się z myślami „Zadzwonić do niego czy nie?”. Jedna ze stron tego konfliktu mówi: „Zadzwoń, zapytaj się co słychać i jak wyczujesz że jest pozytywnie nastawiony to zrewanżuj się i zaproś go do kina.”  Głos drugiej strony stojący na straży innych przekonać i wartości dodaje „Kto to pomyślał, żeby dziewczyna pierwsza dzwoniła, jak będzie zainteresowany to sam zadzwoni, ma przecież Twój numer telefonu. Mężczyzna ma gonić króliczka!” I tak dalej, i tak dalej… dialog może trać bez końca, wzmacniając wewnętrzne rozdarcie i dodatkowo powodując obniżone samopoczucie.

Poniżej ćwiczenie, które pomaga w poznaniu stron uczestniczących w wewnętrznym konflikcie, co w efekcie może także przybliżyć do jego rozwiązania.

1. Przypomnij sobie ostatni wewnętrzny konflikt, którego doświadczałeś.

2. Wyróżnij dwie wewnętrzne postawy, które są stronami w tym konflikcie.

3. Skup się na każdej z postaw oddzielnie i spróbuj poznać je bliżej.

  • Jaki system przekonań stoi za każdą postawą? Co jest ważne dla tej postawy?
  • Jakie są mocne strony każdej z postawy, a jakie słabe? Co ta postawa daje mi w codziennym życiu, a co odbiera?
  • Jaka postać/bohater mógłby się całkowicie utożsamić z tą postawą?

4. Czy są takie miejsca, momenty w życiu, w których przeważa jedna z postaw, a druga jest zupełnie nie wykorzystywana? Jakie są to miejsca, momenty?

5. Wyobraź sobie jak wyglądałoby Twoje życie, gdybyś częściej stosował postawę, którą obecnie rzadziej wykorzystujesz. Co by się zmieniło?

Autorka wpisu:

Milena Sawczuk, psycholog, coach, były menedżer. Absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej oraz Podyplomowych Studiów Coachingu w Szkole Głównej Handlowej. Ukończyła także podyplomowy kurs “Corporate Workplace Wellness” na Royal Melbourne Institute of Technology (Australia). W trakcie szkolenia uprawniającego do prowadzenia psychoterapii w nurcie procesowym. Interesuje się przywództwem w zarządzaniu, work-life balance i zen coachingiem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: