coaching4smart

Postawa proaktywna czy reaktywna?

In Codzienne wpisy o narzędziach w coachingu on 18/07/2012 at 05:00

Dzisiaj będzie o przyjmowanej przez nas postawie, która przekłada się i ma bezpośredni wpływ na nasze życie. Wyróżnić możemy dwie postawy: reaktywną i proaktywną. Dzięki książce dr Stephena Conveya, „7 nawyków skutecznego działania”, dostrzec można ogromną różnicę dzielącą ludzi proaktywnych od innych.

Postawa reaktywności przejawia się w naszym zachowaniu poprzez działanie na „ostatnią chwilę”, bo „coś trzeba zrobić”, bo „termin mija”. Do tego całą odpowiedzialność za niepowodzenia przerzucają na kogoś innego bądź na otoczenie. Zaczynając łączyć swoje niepowodzenia z genami i wychowaniem przez rodziców np. „Tak zostałem wychowany”, „Takie mam geny” a kończąc na środowisku, w którym przebywają. W pracy będzie to oczywiście szef i współpracownicy.

Proaktywna postawa to taka w której to my sami wychodzimy z inicjatywą i bierzemy w pełni odpowiedzialność za swoje działanie. Stawiamy czoła wyzwaniom a nasze myślenie jest nakierowane na cel. Dążymy do najlepszych rezultatów a pomysły i rozwiązania, które już many staramy się ulepszasz tak, aby były jeszcze doskonalsze. Zajmujemy się tym mamy do wykonania jeszcze przed ostatecznym terminem

A więc po czym najszybciej poznać jakim typem jest człowiek, proaktywnym czy reaktywnym?
Po jego postawie wobec problemu. Tam gdzie osoba przejawiająca postawę proaktywną widzi szansę, możliwości i pole do rozwoju, osoba reaktywna widzi same przeszkody, zagrożenia i czas, który musi na dane działanie poświęcić.

To którą postawę wybieramy zależy tylko od nas.

A Ty, które zachowania częściej wybierasz?

Jeżeli chcesz się z nami skontaktować w sprawie sesji coachingowych oraz warsztatów i szkoleń, prosimy napisz do nas.

Autorka wpisu: Dominika Piórecka

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s