coaching4smart

Coaching obserwacji

In Codzienne wpisy o narzędziach w coachingu, Wpisy naszych gości on 22/04/2012 at 08:15

Coaching obserwacji to rodzaj coachingu, który polega na obserwowaniu przez coacha zachowania i reakcji coachee w trakcie codziennych zajęć, w naturalnym środowisku coachee (pracy, domu, spotkaniu biznesowym itp.), a następnie udzielaniu informacji zwrotnej. Metoda ta jest szczególnie przydatna by wskazać zachowania, których coachee nie jest świadomy, a które mogą mieć znaczący wpływ na osiągnięcie zamierzonego celu coachingowego. Ten rodzaj coachingu spotyka się w firmach, w których bardziej doświadczeni pracownicy lub menedżerowie coachują pracowników nowych lub mniej doświadczonych. Wówczas coaching obserwacji może zawierać elementy mentoringu, który polega na przekazywaniu wiedzy i umiejętności mentora uczniowi.

Przyjmuje się, że coaching obserwacji jest skoncentrowany na umiejętnościach coachee i nie obejmuje pracy z wartościami, jednakże nie jest to obligatoryjne podejście.

Naturalnym wydaje się, że za konkretnym zachowaniem, które zostanie zaobserwowane stoją i przekonania i wartości, które należy również wziąć pod uwagę w procesie coachingowym by osiągnąć najlepszy efekt.

Adekwatnym przykładem jest pracownica działu obsługi Klienta, której sposób mówienia był bardzo powolny, co irytowało Klientów. W coachingu nie wystarczyło zasugerować pracownicy by mówiła szybciej gdyż (jak się okazało) pracownica była przekonana, że tylko powolne mówienie i wyraźne artykułowanie jest wyrazem jej szacunku dla Klientów. Dopiero praca z tym przekonaniem dała zadowalające rezultaty.

W coachingu obserwacji może występować technika nazywana „shadow coaching”, która polega na milczącej obserwacji coachee podczas wykonywanych zadań i dawaniu informacji zwrotnej po jego zakończeniu.

Odmienną techniką jest tzw. „coaching on job”, który pozwala coachowi na aktywne uczestnictwo w realizowanych przez Klienta zadaniach i dawaniu informacji zwrotnej na bieżąco.

Kolejną techniką występującą w coachingu obserwacji jest modelowanie, które polega na prezentacji docelowego pożądanego zachowania przez coacha, a następnie powtórzeniu go przez Klienta. Warto jednak pamiętać, że modelowanie jest skuteczne jedynie w przypadku, gdy coach jest ekspertem w dziedzinie, którą chce doskonalić Klient.

Coaching obserwacji jest ciekawym i niezwykle skutecznym podejściem w szybkim osiąganiu założonych celów. Początkowo może być lekko stresujący dla coachee dlatego korzystne jest szczegółowe wyjaśnienie etapów procesu i ustalenie z coachee wspólnych zasad.

Autorka wpisu:

Milena Sawczuk Psycholog, psychoterapeutka, były menedżer. Absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej oraz Podyplomowych Studiów Coachingu w Szkole Głównej Handlowej. Prowadzi konsultacje, psychoterapię i coaching dla klientów indywidualnych oraz zajęcia dla grup.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: