coaching4smart

Złodzieje czasu

In Codzienne wpisy o narzędziach w coachingu, Wpisy naszych gości, Zarządzanie czasem on 15/04/2012 at 05:00

Możesz ich spotkać w biurze, sklepie, w domu, w przestrzeni wirtualnej,  a nawet we własnym telefonie komórkowym..

Złodziej czasu nr 1 „Pani Chwilka

„To zajmie tylko chwilkę” po czym chwilka, zamienia się w długie minuty, a minuty w godziny.

W trakcie chwilki załatwiamy rzeczy na szybko, odsuwając jednocześnie na drugi plan inne czynności, które w naszym wyobrażeniu trwają dużo dłużej niż to co zajmie tylko chwilkę.

Zazwyczaj chwilki potrzebujemy, żeby zadzwonić do kogoś i coś ustalić, nie bierzemy pod uwagę, że nasz rozmówca – gaduła  opowie nam przy okazji o 10 innych rzeczach, a my nie jesteśmy na tyle asertywni by rozmowę zakończyć. Chwilki też potrzebujemy, żeby pojechać do sklepu po jedną rzecz, a po drodze napadną na nas: korki, zajęte miejsca parkingowe, promocje życia itp.

Aby przechytrzyć ten typ złodzieja staraj się określić precyzyjnie ile dana „chwilkowa” czynność zajmie, a jeśli wyznaczony czas upływa lub jest niewystarczający podejmij świadomą decyzję czy masz zasoby aby daną czynność kontynuować, czy też lepiej ją porzucić ponieważ nie jest ani ważna ani pilna.

Złodziej czasu nr 2 „Pan Zaraz

Mówimy „zaraz to zrobię” po czym „zaraz” przeciąga się w długie nie wiadomo co. W tym „niewiadomoco” znajdziemy między innymi zakańczanie poprzednich czynności. Jeśli nowe zadanie wydaje nam się atrakcyjne poprzednią czynność zakończymy w trybie natychmiastowym, kiedy jednak nowe zadanie wydaje się nudne, trudne czy czasochłonne poprzednia czynność będzie ciągnąć się w nieskończoność. Złodziej nr 2 daje nam iluzoryczne poczucie, że już właściwie zajęliśmy się nowym zadaniem, ale od słowa zaraz do rozpoczęcia nowej czynności może upłynąć mnóstwo czasu. W tym międzyczasie sprawdzimy pocztę, odwiedzimy portal społecznościowy, albo po prostu popatrzymy się w ścianę szukając natchnienia. Pan Zaraz podobnie jak Pani Chwilka potrzebuje jasnego doprecyzowania ile to „zaraz” będzie trwało, najlepiej jednak unikać zupełnie haseł „zaraz to zrobię” tylko od razu zająć się nową czynnością ewentualnie wpisać nowe zadanie na listę czy w kalendarz, co wspomoże nas w planowaniu.

Złodziej czasu nr 3 „Pani Czarna Dziura

Ten rodzaj złodzieja jest najbardziej przebiegły, ponieważ nie wiadomo jak i kiedy zaatakował, wiadomo jedynie, że zabrał nam sporą część naszego czasu. Czarna dziura działając podstępnie często atakuje snem, marzeniami („co by było gdybym wygrał milion dolarów”), wciąga niesamowicie ciekawym programem telewizyjnym, newsem w internecie lub po prostu zasysa zmęczeniem i totalnym poczuciem braku energii. Czarna dziura atakuje szczególnie intensywnie osoby, które realnie nie wypoczywają ani nie korzystają z rozrywek i innych życiowych przyjemności (nie umieją albo nie uznają wartości wypoczywania czy rozrywek). Metodą na „czarną dziurę” jest jasny podział czasu na czas pracy i czas relaksu. Jeśli dostarczymy naszemu organizmowi przestrzeń na regenerację i zbieranie energii, prawdopodobnie czarne dziury nie będą się pojawiać w czasie przeznaczonym na pracę.

Warto też zobaczyć co jest atrakcyjnego w tych momentach gdy nasza uwaga i gotowość do pracy spada, i gdy przyjrzymy się tematowi głębiej, może odkryjemy czego tak naprawdę brakuje nam w naszym życiu a co przewrotnie dostarczają nam właśnie „złodzieje czasu”.

Autorka wpisu:

Milena Sawczuk Psycholog, psychoterapeutka, były menedżer. Absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej oraz Podyplomowych Studiów Coachingu w Szkole Głównej Handlowej. Prowadzi konsultacje, psychoterapię i coaching dla klientów indywidualnych oraz zajęcia dla grup.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: