coaching4smart

Jaka jest twoja historia?

In Codzienne wpisy o narzędziach w coachingu, Komunikacja międzyludzka on 26/03/2012 at 05:00

Zdarza się, że spotykamy kogoś, kto opowiada nam straszne rzeczy.

„Bo ona jest głupia i nie pozwala mi się rozwijać!” – mówi mąż. „Cały czas mnie kontroluje, a ja mam swój plan na życie. W końcu uda mi się znaleźć taką pracę, która pozwoli mi odbić się od dna.”

„Ty jesteś nieudacznikiem i nic nie robisz przez cały dzień! Taka jest prawda. Nic Ci się nie uda!” – mówi żona.

No cóż, jeżeli ich życie tak wygląda, jak jest napisane powyżej, to nie dziwię się, że są zdenerwowani.

A gdyby okazało się, że złość, która się rodzi jest wynikiem historii, które opowiada sobie codziennie każde z nich? A gdybym powiedziała, że w efekcie przeżywania codziennie na nowo tych samych opowieści rodzi się u każdego z nich jeszcze większa frustracja? Co by było, gdyby to opowiadania determinowały ich zachowania?

Sposób, w jaki interpretujemy otaczający nas świat bezpośrednio wpływa na nas i nasze działania.

Wystarczy zrobić krok w tył, przyjrzeć się tej rozmowie z boku i już widać, że ludzie często występują w trzech rolach: ofiary, wybawiciela i prześladowcy.

Ofiary, czyli wchodzą w sytuację, w której wydaje się, że nie ma wyjścia. Tak silnie koncentrują się na własnych historiach i przeżyciach, że nie dostrzegają innej perspektywy. Złoszczą się i złorzeczą, a tymczasem to właśnie odbiera im siły do stawienia czoła wyzwaniom.

Wybawiciela, który zajmuje się ochroną i pomocą Ofierze. Tymczasem ona sama świetnie sobie radzi, pod warunkiem, że ma taką możliwość.

Prześladowcy, któremu wydaje się, że został skrzywdzony i postanawia się mścić. Albo też na siłę chce z kimś mieć określoną (wymyśloną przez siebie) relację.

Trójkąt dramatyczny Stephana B. Karpmana polega na nieświadomym, naprzemiennym wchodzeniu w relacji w rolę Ofiary, Wybawiciela i Prześladowcy. Czasem te role się zmieniają w zależności od sytuacji. Czasem role te są odgrywane po kolei. Opiekując się innymi, pozwalasz, być im Ofiarami. Trójkąt dramatyczny jest w istocie trójkątem nienawiści. Przerwanie tego kręgu jest konieczne, o ile relacja ma być pozytywna i wartościowa dla wszystkich jej uczestników.

Żeby nie pojawiało się mylne przekonanie. Akty ofiary są piękne i potrzebne, ale są wartościowe, kiedy są pozytywne i nie są wymuszone. Kiedy nie czujemy, że zachowaliśmy się wbrew sobie.

A teraz wróćmy do głównego wątku.

Jak często zdarza się Ci spotkać ludzi, którzy wybuchają złością?

Kiedy ostatnio Ty byłeś/aś zdenerwowana?

Jaka to była historia?

Co Cię wzburzyło?!

I co teraz?

To od Ciebie zależy, czy wejdziesz w ten sam scenariusz, czy też będziesz mieć własną historię. Możesz skorzystać ze sposobów przedstawionych w jednym z poprzednich wpisów i „rozchmurzyć swoje niebo”. Spostrzec, że może inni też borykają się z różnego rodzaju sytuacjami.

Możesz przyjąć rolę Zwycięzcy. A zatem rozważyć sytuację, gdy dodasz sobie trochę animuszu. Opowiesz sobie, że możesz poradzić sobie z wyzwaniem i zachowasz pozytywne nastawienie. Potrafisz wczuć się w sytuację innej osoby, ale także swoją. Jesteś w stanie sprawić, że inni zobaczą swoje historie w nowym świetle. Daj ludziom otuchę i pozytywne spojrzenie. Bądź zwycięzcą i liderem.

Możesz być człowiekiem o mentalności ofiary, prześladowcy lub/i wybawiciela, ale też uśmiechnąć się wewnętrznie i być jak zwycięzca empatyczny/a.

A teraz powiedz mi, jak chcesz spojrzeć na swoje opowiadania?

Co innego byś poczuł/a, gdybyś był/a zrelaksowany/a?

Gdzie masz zasoby potrzebne do rozwiązania tej sytuacji?

Jak pozytywnie możesz to rozwiązać?

Jak się teraz czujesz? Co weźmiesz dla siebie z tego doświadczenia?

Jeżeli chcesz się z nami skontaktować, w tym także w sprawie warsztatów i szkoleń, prosimy napisz do nas. Prosimy o kontakt mailowy także w sprawie indywidualnych sesji coachingowych.

Autorka wpisu: Małgorzata Wąsowska

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: